چگونه دریل مناسب خرید کنیم؟

برای کارهای خانگی و تعمیرات، هر از گاهی در منزل یک ابزار برقی نیاز است. یکی از پر مصرف ترین و تقریبا همه کاره ترین ابزارها، دریل است. از آنها بسته به مته یا سری‌هایی که بر روی سه نظامشان می‌بندید، می‌توانید در سوراخکاری، بستن پیچ ها و مهره ها، سمباده زنی و حتی به عنوان همزن! استفاده نمائید. در ادامه به بررسی پارامترهایی که در یک دریل برای مصرف خانگی اهمیت دارند می پردازیم:

 

-1منبع انرژی: امروزه در بازار 2 نوع دریل به این لحاظ وجود دارد. دریل های شارژی که انرژی مصرفی خود را از  باتری ها می گیرند و دریل‌های برقی از که از برق شهری تغذیه می ‌شوند. به طور کلی اگر برای شما دسترسی به برق در همه جای خانه وجود دارد و استفاده از سیم سیار وقت شما را زیاد نمیگیرد بهتر است از انواع برقی استفاده کنید. زیرا نگهداری از باتری ها و شارژ کردن مکرر آنها کاری نسبتا زمان بر است و در صورت نیاز به تعویض باتری هزینه نسبتا زیادی را متقبل می‌گردید.

-2توان (قدرت) موتور: این مورد همان حداکثر گشتاوری است که موتور درچرخاندن مته می‌تواند ایجاد کند و در این دسته از ابزار با توان آن ها و در دریل‌های شارژی از طریق ولتاژ باتری آنها شناخته می‌شود. بسته به نوع فعالیت توان‌های متفاوتی مورد نیاز است ولی برای مصارف خانگی توان در حدود 400 تا 800 وات کفایت می‌کند.

-3کنترل گشتاور (ترکمتر): این قابلیت که به آن اصطلاحا کلاچ  نیز می‌گویند بیشتر برای بستن پیچ‌ها به کار می‌آید. به طوری که با تنظیم  (Clutch) میزان گشتاور موتور در انتهای کار یعنی جایی که تقریبا پیچ سفت شده است نیروی به اندازه به پیچ وارد می‌کند و به همین جهت جای پیچ شل نخواهد شد و نیز گل پیچ نیز خورده نخواهد گردید. عموما پیچ گوشتی ها این قابلیت را دارند و در دریل‌ها، ترکمتر دیده نمی‌شود.

-4کلید: کلید یکی از اصلی ترین اجزای یک دریل است. کلید ها بر دو دسته دیمر دار و گازی تقسیم می‌شوند. قابلیت تنظیم سرعت، به این معناست که با بیشتر فشردن کلید دریل، بر سرعت آن افزوده می شود.

-5چپگرد/ راست گرداین ویژگی به منظور استفاده از دریل به عنوان پیچگوشتی حیاتی است. با وجود این حالت شما قادر به بستن و نیز باز کردن پیچ ها خواهید بود.

-6قابلیت ضربات چکشیبرخی دریل‌ها صاحب قابلیت ضربه زدن در هنگام سوراخکاری‌اند. این مورد برای سوراخکاری بتن و دیوار بسیار کاربرد دارد و به بیانی دیگر بسیار این فرایند را آسان تر می‌نماید.

-7سه نظام اتوماتیک و یا آچار خور: سه نظام قطعه‌ای است که مته (Chuck) سه نظام یا ابزار های دیگر همچون سنگ‌های سمباده زنی، پیچ گوشتی های 2 سو و 4 سو، انواع بکس را درون آن سوار می‌کنند. سه نظام ها یا با آچار مخصوص سه نظام باز و بسته می‌شوند و یا با دست.

پیشنهاد می‌شود اگر سرعت تعویض سری ها برایتان خیلی اهمیت ندارد مدلی را بخرید که با آچار بسته می شود.

-8لوازم جانبیبرخی دریل ها لوازم جانبی متعدد و جذابی همراه خود دارند. سری های گوگانون از جمله مته های الماسه و آهن، پیچ گوشتی های دو سو و چهار سو، چند مدل سنگ انگشتی، چند مدل بکس برای بستن مهره‌ها ، دسته کمکی برای بستن به سر دریل به موقع سوراخکاری بتن و … که به نیروی بیشتری نیاز دارد، چراغ برای روشن کردن محل سوراخکاری، کیف ضد ضربه و … . با این که لوازم جانبی را می توان به طور جداگانه خریداری کرد ولی اگر وسیله ای که موارد بیشتری همراه خود دارد را تهیه کنید صرفه اقتصادی بالاتری دارد. البته شایان ذکر است که برخی اقلام همراه از بالاترین کیفیت برخوردار نیستند و شما برای کارهای حرفه نمیتوانید از آن ها بهره ببرید.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Main Menu